OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Válka je skvostem, pokud se při ní nikomu neubližuje. Tou válkou je black metal odpadních vod.“
Lord Morbivod
Slyšíte dunění válečných bubnů v hlubinách ? Víte, jak vypadá kanalizace pod vaší čtvrtí? Proháněli jste se někdy počmáraní warpaintem stokami po boku tisícihlavého hejna krys? Bojovali jste s jehovisty na zvradlech v krvavé bitvě? Uctíváte mocného Boha, Pána z Čistírny? Pokud ne, tak se připravte, že při poslechu Stínů Plamenů tohle všechno zažijete. Lord Morbivod na vás totiž útočí velmi intenzivně, špinavě a odpadně.
Nápad vytvořit tento vyjímečně originální projekt se zrodil po té, co Morbivod se svým kámošem začali chodit do plzeňských kanalizací na procházky (už víte, jak vypadají exoti?). Rozbořené cihly, zatuchlý vzduch a čiročirá temnota okolí Morbivoda inspirovala vskutku zajímavě. Stvořil si vlastní svět s vlastní mytologií, svět, ve kterém vládne Pán z Čistírny se svou proradnou chotí Paní Vodárenskou a dvěma syny - Mistrem Jímačem a Synem Poklopů. Svět, ve kterém bojuje oživlá špína na zvradlostrojích proti proradné Vodárenské mafii (složené výhradně z křesťanských psů a jehovistických ovcí). A pak se vrhl na vytváření koncepčních alb, ve kterých nakonec špína vždy zvítězí. A protože má Morbivod rád kapely jako Immortal a podobně, je jeho hudbou i rychlý melodický black metal. Ale co dál? Pouze zábavné a originální prostředí nestačí a toho je si mistr Morbivod vědom. Používá bicí automat, který na této nahrávce zní kupodivu celkem přirozeně. Velmi jednoduché, rychlé a melodické kytary jsou vymýšleny přeci jen i s citem a tak monumentální válečná atmosféra na tomto albu není jen pindama do prázdna. Proč válečná?
Protože děj alba Ve Špíně je prada pojednává o nějvětších válkách mezi Vodárenskou mafií a Špínou. Morbivod má skutečně krásně posazený hlas, i když nemění polohy hlasu téměř vůbec (kromě písní Návrat Mistra a Rozhovor o důkazech, což jsou dialogy bratrů Mistra Jímače a Syna Poklopů). Ke konci alba občas uslyšíme dokonce melodický zpěv, který, co se týče kvality je poměrně mizerný, ale do celého alba sedí naprosto skvěle a nikomu to ani nepříjde. Refrény zní na to, že jde o undergroundový black, velice chytlavě a monumentálně. V uších mi stále zní ,,Já jsem pan Morbivod, v betonovém lůně spím..." a i když texty disponují poněkud nízkou slovní zásobou, vyznívají příjemně a zábavně. Občas je slyšet kromě automatických bicí také tympány (nejspíš samplované samozřejmě), ale díky ním a díky občasnému melodickému zpěvu album trošku vyznívá jako Master´s Hammer, což je velice příjemné.
Povedený celek uzavírá coververze MARDUK - kultovní song Nightwing, který je nahraný věrně a zní skvěle, typický rukopis Marduk je jasně čitelný. Poslech Stínů Plamenů není dřina, je to radost a uvolnění pro ty, kteří už do black metalu trochu pronikli a jsou ochotni přijmout black v netradičnější podobě, i když znám spousty pravých blackerů, kteří mají na spojování špíny s blackem svůj názor. Já na to mám také svůj názor - je to po čertech originální a dobré!
Poslech Stínů Plamenů není dřina, je to radost a uvolnění pro ty, kteří už do black metalu trochu pronikli a jsou ochotni přijmout black v netradičnější podobě, i když znám spousty pravých blackerů, kteří mají na spojování špíny s blackem svůj názor. Já na to mám také svůj názor - je to po čertech originální a dobré!
9 / 10
Lord Morbivod
- řev kanálů
Lord Morbivod
- šest kanálních strun
Lord Morbivod
- čtyři kanální špagáty
Lord Morbivod
- dekly a kotle
1. Válka na zvradlech
2. Výprava za pravdou špíny
3. Návrat mistra
4. Rozhovor o důkazech
5. Obsah stoky se řítí městem
6. Zaplavili jsme boží sídlo odpadní vodou
7. Morbivodní potrubí
8. Místo pohřbu zbytků všech svatých
9. Nightwing (cover)
Rány černým kovem (2002)
Ve špíně ja pravda (2001)
Pokles do temnot kanalizačních hlubin (2000)
Blackmetalové peklo ve špíně kanalizační vody (1999)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Barbarian Wrath Records
Stopáž: 50:00
Produkce: Morbivod
Studio: privátní kanalizace s.r.o.
Koncept srandovný, ale hudba - obyč. black, bicí automat je pre mňa nestráviteľný, no napriek tomu sa to počúva celkom dobre
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.